Plav
archiv


Výherci Soutěže Jiřího Levého

Kateřina Veselovská

Obec překladatelů v roce 2012 vyhlašuje Soutěž Jiřího Levého už podvacáté. Následující seznam zahrnuje překladatele oceněné v předchozích devatenácti ročnících a díla, která si k překladu vybrali. Chybí-li některé kategorie či umístění, nebyla v daném roce udělena. Podrobnější přehled oceněných autorů viz http://obecprekladatelu.cz/cz/ceny--stipendia--akce/soutez-jiriho-leveho.
 

2010–2011 (19. ročník)

Kategorie próza:
1. cena: Ivana Kinská (Melinda Nadj Abonji: Holubi vzlétají, němčina)
2. cena: Hana Bortlová (Mario Benedetti, povídky, španělština)
2. cena: Eva Maršíková (Margaret Atwoodová: Zápisky z cest, angličtina)
3. cena: Kateřina Kolářová (Richard Frost: Rock Springs, angličtina)
3. cena: Nikol Dorožalová (Sławomir Shuty: Cukier v normie, povídky, polština)
3. cena: Helena Táborská (William Trevor: Popustit uzdu fantazii, angličtina)

Kategorie poezie:
2. cena: Magdaléna Jacková (Hilarius: Vzkříšení Lazara, latina) 2. cena: Michal Zahálka (Pierre Corneille: Médeia, francouzština)
3. cena: Jakub Kostelník (Paul Celan, básně, němčina)
3. cena: Michal Sedláček (Fjodor Sologub, básně, ruština)

2009–2010 (18. ročník)

Kategorie próza:
1. cena: Michal Brabec (Álvaro Enrigue: O smrti autora; Toaleta, španělština)
2. cena: Ladislav Václavík (Antonio Lobo Antunes: O ptácích, portugalština)
2. cena: Miroslav Tomek (Serhij Žadan: Deset způsobů, jak zabít Johna Lennona, ukrajinština)
3. cena: Štěpán Hnyk (James Lasdun: Úzkost, angličtina)
3. cena: Radka Knotková (Jeffrey Eugenides: Smrt panen, angličtina)
3. cena: Jitka Kolářová (Gunther Geltinger: Mensch Engel, němčina)

2008–2009 (17. ročník)

Kategorie próza:
1. cena: Eva Dobrovolná (Saša Stanišić: Wie der Soldat das…, němčina)
2. cena: Martina Neradová (Ishmael Reed: Zkáza města, Yellow Back Radio, angličtina)
3. cena: Olga Richterová (Charlotte P. Gilmanová: Žlutá tapeta, angličtina)
3. cena: Kateřina Slavíková (Paolo Barbaro: Návrat do Benátek, italština)
3. cena: Martina Bořilová (Paweł Huelle: Gute Luisa, polština)
3. cena: ? (Erns Sommer: Rebelie, němčina) – soutěžící nedodal své osobní údaje, zůstal anonymní pod heslem Sommer

Kategorie poezie:
2. cena: Miroslav Černý (Píseň o Hervör, staroseverština)
2. cena: Ivana Svobodová (Liz Lockheedová, básně, angličtina)
3. cena: Ondřej Zajac (Grigori Gospodinov, básně, bulharština)
3. cena: Ondřej Buddeus (Jan Erik Vold, básně, norština)

Kategorie drama:
2. cena: Jana Kreiselová (Paul Aster: Na schovávanou, angličtina)
2. cena: Jana Doležalová (Jean-Luc Lagarce, francouzština)

2007–2008 (16. ročník)

Kategorie próza:
1. cena: Dominika Kovářová (Jean Ray: Fantom v podpalubí, francouzština)
2. cena: Vendula Vašáková (Zadie Smith: Další tři na cestě, angličtina)
2. cena: Irena Fialová (Sechu Sende: Zloděj slov etc., galicijština)
2. cena: Pavel Bakič (Nick Mamatas: Pod zemí, angličtina)
3. cena: Jana Poláková (Willem G. Maanen: Miluj a neohlížej se, nizozemština)
3. cena: Roman Tilcer (Jeff Noon: Automated Alice, angličtina)
3. cena: Lenka Adamíková (Samantha Huntová: Tři dny, angličtina)
3. cena: Veronika Milatová, Mária Pecárová (Bliss Broyardová: Sladký nemrava, angličtina)

Kategorie poezie:
1. cena: Mikuláš Bryan (Divadlo Neptunovo v Nové Francii, francouzština)
3. cena: Barbora Hartigová (Marceline Desbordes, básně, francouzština)

2006–2007 (15. ročník)

Kategorie próza:
2. cena: Martina Veberová (Jurij Griškovec: Zima, ruština)
3. cena: Monika Krudencová (Sylvia Plath: Neděle u Mintonů, angličtina)
3. cena: Slavomíra Vojenčáková (Helen Dunmore: Annina; Velký den, angličtina)

Kategorie poezie:
2. cena: Jaroslav Paták (Ida Gerhardt: Sonety učitele, nizozemština)
3. cena: Jakub Kostelník (M. J. Lermontov, básně, ruština)

2005–2006 (14. ročník)

Kategorie próza:
1. cena: Pavel Peč (Kryzstof Varga: Tequila, polština)
2. cena: Adéla Gálová (Márton Gerlóczy: Omluvená absence, maďarština)
2. cena: Jan Seidl (Gilles Rozier: Láska bez odporu, francouzština)
2. cena: Lenka Suchánková (R. D. González-Gallego: Bílé na černém, ruština)
3. cena: Lucie Škrdlová (Rosa Montero: Pozdě v noci, španělština)

Kategorie poezie:
1. cena: Jan Losenický (James Joyce: Ennáct bébásní, angličtina)
2. cena: Miroslava Kopicová (Gearóid Mac Lochlainn: Proud řeči, angličtina, irština)
3. cena: Jiří Gut (Roger McGough, básně, angličtina)

Kategorie drama:
1. cena: Veronika Havlová, Lenka Křesťanová (Jeroen van den Berg: Blowing, nizozemština)
2. cena: Gabriela Palyová (Nikolaj Kolajda: Hry pro oblíbené divadlo, ruština)

2004–2005 (13. ročník)

Kategorie próza:
2. cena: Jana Hubáčková (Frank McCourt: Andělin popel, angličtina)
3. cena: Zdeňka Brandejská (Stella Feehilyová: Kačena, angličtina)
3. cena: Petr Kitzler (Friedrich Nietzsche: Homer's Wettkampf, němčina)
3. cena: Lucie Sedláčková (Michel Faber: Víc než bolest, angličtina)

Kategorie poezie:
2. cena: Tereza Chocholová (F. J. Czernin: Ústní gymnastika, němčina)

2003–2004 (12. ročník)

Kategorie próza:
1. cena: Marina Feltlová (Raffaello Baldini: Černá na bílém, italština)
2. cena: Gabriela Kalhousová (W. D. Wetherell: Muž, co měl rád Lewittown, angličtina)
2. cena: Petr Kitzler (Friedrich Nietzsche: Homér a klasická filologie, němčina)
3. cena: Michaela Škultéty (Aglaja Veteranyi: Proč se dítě vaří v polentě, němčina)
3. cena: Martin Bednarski (John Barth: Příprava na bouři, angličtina)

2002–2003 (11. ročník)

Kategorie próza:
1. cena: Jan Radimský (Georges Bernanos: Velké hřbitovy v měsíčním svitu, francouzština)
2. cena: Martin Svoboda (Truman Capote, povídky, angličtina)
3. cena: Andrea Čudrnáková (Rudyard Kipling, povídky pro děti, angličtina)

Kategorie poezie:
3. cena: Irena Ellis (Margaret Atwoodová, básně, angličtina)

Kategorie drama:
2. cena: Zdeňka Brandejská (Willy Russell: Loučení se svobodou, angličtina)
3. cena: Jana Hermuthová (Louis Matilla: Cvičení pro provazochodce, španělština)

Kategorie kritika překladu:
3. cena: Luděk Janda (Tři překlady pro Popelku)

2001–2002 (10. ročník)

Kategorie próza:
2. cena: Michaela Škultéty (Jochen Ziem: Boris, Kreuzberg, 12, němčina)
2. cena: Jakub Šedivý (Vladimir Sorokin: Fronta, ruština)
3. cena: Kateřina Klabanová (Martin Amis: Šíp času, angličtina)

Kategorie poezie:
2. cena: Lukáš Novák (Shel Silverstein, básně, angličtina)

2000–2001 (9. ročník)

Kategorie próza:
2. cena: Marina Castiellová (Dario Fo: Svatý komediant František, italština)
2. cena: Robert Hýsek (John Fante: Zeptej se prachu, angličtina)
3. cena: David Petrů (Tom Clancy: ruthless.com, angličtina)
3. cena: Michala Marková (Georges Pérec: Obrazárna, francouzština)
3. cena: Jiří Krejčí (E. L. Doctorow: City of God, angličtina)

Kategorie poezie:
2. cena: Jindřiška Zajíčková (Jehuda al-Charizí: Sefardští básníci, hebrejština)
2. cena: Miloš Komanec (staroanglická poezie – Poutník, Boj na Finnově hradě, staroangličtina)

1999–2000 (8. ročník)

Kategorie próza:
1. cena: Viktor Janiš (L. de Bernières: Mandolína kapitána Corelliho, angličtina)
2. cena: Diana Krausová (D. Allisonová: Nemanželský parchant, angličtina)
3. cena: Simona Mazáčová (A. Beattieová: Víkend, angličtina)
3. cena: Pavel Novotný (Pál Závada: Bufet v Kirovově, maďarština)
3. cena: Jan Rybnikář (H. Eckert-Janosch: Zpátky do Uskova, němčina)

Kategorie poezie:
1. cena: Radek Malý (Erich Kästner: Třináct měsíců, němčina)
3. cena: Jana Strašíková (Sylvia Plathová, básně, angličtina)

1998–1999 (7. ročník)

Kategorie próza:
2. cena: Pavel Drábek (G. Peele: Báchorka u krbu, angličtina)
2. cena: Mariana Housková (J. L. Borges, výběr drobných próz, španělština)
2. cena: Kamila Nováková (J. Barnes: Flaubertův papoušek, angličtina)
3. cena: Jan Kvapil (P. F. Erasmus Liehre: Chvalořeč při vysvěcení kostela v Bělé pod Bezdězem, němčina)
3. cena: Petr Stříbrný (R. Carver: Nikdo neřekl ani slovo, angličtina)
3. cena: Kateřina Svobodová (R. Schneider: Sestra spánku, němčina)

Kategorie poezie:
2. cena: Martin Bažil (Vídeňské pašije, němčina)
3. cena: Stanislav Rubáš (W. Wordsworth, výběr z veršů, angličtina)

1997–1998 (6. ročník)

Kategorie próza:
2. cena: Andrea Poldaufová (I. Pruggerová: Voda pro Franeka, němčina)
2. cena: Jitka Špačková (T. Landolfi: Němá, italština)
3. cena: Viktor Cháb (G. García Márquez: Milostný pamflet na muže v křesle, španělština)
3. cena: Jan Vaněk jr. (James Morrow: Biblické příběhy pro dospělé: č. 17 – Potopa, angličtina)

1996–1997 (5. ročník)

Kategorie próza:
1. cena: Robin Heřman (Džun'ičiró Tanizaki: Chvála stínu, japonština)
2. cena: Martina Hulešová (L. Lugonese: Praktická kabala, Ohnivý déšť, Yzur, španělština)
2. cena: Gabriela Chalupská (A. Tabucchi: Kočka snědla kroupy, italština)
3. cena: Denisa Cenková (M. Frisch: Montauk, němčina)
3. cena: Dana Luftmanová (V. Woolfová: Nenapsaný román, angličtina)

Kategorie drama:
3. cena: Ondřej Pilný (1. jednání hry B. Friela Proměny, angličtina)

1995–1996 (4. ročník)

Kategorie próza:
2. cena: Lenka Kučírková a Olga Spěváková
3. cena: Veronika Čihulková, Jana Nováčková a Simona Peterková

Kategorie poezie:
1. cena: Stanislav Rubáš a Zuzana Šťastná

1994–1995 (3. ročník)

Kategorie próza:
1. cena: Veronika Prágerová (P. Wawerzinek: Moppel Schappik, němčina)
2. cena: Petra Konaříková (J. Lind: Zmrtvýchvstání, němčina)
2. cena: Jana Kučerová (M. Aldanov: Astrolog, ruština)
3. cena: Veronika Havlíková (J. Wolkers: Atrapa, nizozemština)
3. cena: Petra Nádvorníková (Sylvia Plathová: Skleněný poklop, angličtina)
3. cena: Lucie Simerová (H. T. Schwartz: Kouzelná puška, angličtina)
3. cena: Milena Urbanová (J. Wintersonová: Vášeň, angličtina)

Kategorie poezie:
2. cena: Barbora Chvojková (B. Vian, výběr z básní, francouzština)

1993–1994 (2. ročník)

Kategorie próza:
1. cena: Stanislav Švec (W. M. Thackeray: Růže a prsten, angličtina)
2. cena: Hana Kořínková (Thomas Bernhard: Grünkranz, němčina)
2. cena: Ivan Ryčovský (Montague Rhodes James: Jasan, angličtina)
3. cena: Květa Babková (M. Amis: Peníze, angličtina)
3. cena: Magda De Bruin-Hüblová (Mensje van Keulen: Dusno, nizozemština)
3. cena: Martina Moravcová (G. Naylor: Lucie, angličtina)

Kategorie drama:
2. cena: Michaela Vovková (J. Eglis: Hra stínů, ruština)

Kategorie kritika překladu:
1. cena: Marcela Foltová (Dva české překlady díla Lewise Carrolla, Alice in Wonderland, Jaroslav Císař – 1931, Aloys Skoumal – 1961)

1992–1993 (1. ročník)

Kategorie próza:
2. cena: Milada Vencourová
3. cena: Lída Holá a Jana Novotná

Kategorie poezie:
1. cena: Ivan Ryčovský
3. cena: Sylvie Stanovská






© 2005 občanské sdružení Splav!