Plav
světová literatura18. května 2009 V pátek vyšlo dubnové číslo Plavu věnované literární reflexi roku 1989 v metropolích za železnou oponou, tedy obsahující texty čtené na níže anoncovaném pořadu Bourání zdi na Světě knihy 2009.14. května 2009 Vážení čtenáři, u příležitosti Světa knihy 2009 si vás dovolujeme pozvat k návštěvě našeho stánku P513 v pravém křídle Průmyslového paláce. Budete-li mít na veletrh cestu v pátek či v sobotu, srdečně vás též zveme na dva pořady, které na veletrhu pořádáme:
Jelikož letos uplyne čtyři sta let od vydání Sonetů Williama Shakespeara, nejpřekládanější básnické sbírky u nás, uspořádali jsme o nejen o ní, nýbrž o celém Shakespearově díle besedu některých jeho českých překladatelů: Martina Hilského, Františka Fröhlicha, Jiřího Joska a Miloslava Uličného. Moderuje ji Stanislav Rubáš a setkání proběhne v pátek 15. května od 18:00 v Literárním sále pravého křídla Průmyslového paláce.
V sobotu 16. května od 16:30 ve Velkém sále střední haly Průmyslového paláce pak proběhne pořad nazvaný Bourání zdi, kde budou čteny texty reflektující převratné události roku 1989 za železnou oponou. Překlady z děl Dana Sociu, Georgiho Gospodinova, Tadeuzse Konwického a Razvana Petreska čtou Bořivoj Navrátil, Libor Vacek a Přemysl Rut.

7. května 2009 Dnes vyšlo třetí letošní číslo Plavu. Je věnováno Belgii, a to jak její části vlámské, tak části valonské. Příležitost ke koupi se naskytne například za týden na Světě knihy 2009, kde vás rádi uvítáme u svého stánku.15. dubna 2009 Redakce Plavu se rozhodla podat nominaci na překladatelskou anticenu Skřipec – její volbou se stal překlad Rtuti Neala Stephensona, pořízený překladateli Hanou a Martinem Sichingerovými. Kvality tohoto překladu podrobně rozebral Daniel Dolenský v Plavu 12/2008.

11. března 2009 V pátek vyjde další číslo Plavu, tentokrát věnované Skotsku a jeho literatuře tradiční i moderní.8. března 2009 Se zármutkem oznamujeme, že v úterý zemřeli hned dva čeští překladatelé, s nimiž Plav v minulosti pořídil rozhovor. Pozůstalým vyjadřujeme upřímnou soustrast a čtenářům připomínáme jak sestavitele a citlivého vyprávěče řady pohádkových souborů jednotlivých národů a autora prvního bilingvního překladu Shakespearových Sonetů Jana Vladislava, tak předního českého sorabistu a autora prvního (a bohužel zatím nedokončeného) českého česko-lužickosrbského slovníku Jiřího Mudru.

23. února 2009 Vážení čtenáři,
redakce Plavu se ztotožňuje se stanoviskem šéfredaktorů literárních časopisů odmítajících letošní velmi nízkou grantovou dotaci Ministerstva kultury České republiky na literání perodika a připojuje se k jejich otevřenému dopisu ministru kultury Václavu Jehličkovi.

22. února 2009 Péčí doc. Miloslava Uličného vám můžeme opět po roce nabídnout aktualizovaný seznam českých překladů hispánských literatur (Španělska, Katalánska a Latinské Ameriky) o díla vydaná v roce 2008.

19. února 2009 V úterý vyjde dlouho očekávané lednové číslo věnované zemím Kavkazu. Vedle toho máme dobrou zprávu pro studenty – nově nabízíme předplatné se studentskou slevou za 379 Kč ročně.21. ledna 2009 Plav vstoupil do nového roku s novým distributorem – péči o předplatitele a prodej převzala společnost SEND Předplatné. Věříme, že s jejími službami budete spokojeni.

8. ledna 2009 Vítáme vás v novém roce a hned novým číslem – pohříchu prosincovým. Vyšlo dnes a je věnováno Georgi Orwellovi v jeho méně známé, esejistické poloze.18. prosince 2008 Zítra vychází listopadový Plav věnovaný žánru hororové povídky. Pyšní se mimojiné rozhovorem s Michelem Faberem, zřejmě nejdelším, jaký tento mediálně plachý spisovatel kdy poskytl.17. listopadu 2008 Níže avizované říjnové číslo bude od středy v prodeji. Polovina je věnována osobnosti Jiřího Stromšíka, druhá polovina pak překladatelskému „dorostu“: oceněným v letošní soutěži Jiřího Levého. Přejeme příjemné čtení.21. října 2008 Redakce měsíčníku pro světovu literaturu Plav blahopřeje profesoru Jiřímu Stromšíkovi k udělení letošní Státní ceny za překladatelské dílo. Jsme rádi, že stanovisko odborné poroty souzní s názorem redakce Plavu, která Jiřího Stromšíka na toto ocenění navrhla.
V právě dokončovaném čísle se můžete těšit mj. na rozhovor s laureátem i na ukázku z jeho nejnovějšího překladu.

5. října 2008 V úterý vyjde nový Plav, věnovaný v krátké době již druhé pobaltské republice, totiž Litvě a jejím současným autorům.30. září 2008 Plav se stejně jako v předchozích letech účastní Podzimního knižního veletrhu, který se koná 10. a 11. října v Havlíčkově Brodě. Navštívíte-li náš stánek č. 173 u kavárny v 1. patře, můžete si zakoupit nová i stará čísla Plavu za veletržní ceny nebo si Plav s 20% slevou předplatit. Těšíme se na shledanou.© 2005–2009 občanské sdružení Splav!