Úvodník
Vážení čtenáři, vážené čtenářky,
toto číslo se věnuje dystopické literatuře. Jde o žánr bytostně spojený s dvacátým stoletím: právě během něho se utopické vize často realizovaly s opačným znaménkem. Dystopické rysy vykazuje i naše současná realita. Prokazatelné přehřívání planety, totalitní praktiky, vzrůst strachu a nenávisti ve společnosti, blízké i vzdálenější válečné konflikty… Svět se bouřlivě mění a nedá se říct, že by to byly vždy změny k lepšímu. Co může být horší než pochmurná vyhlídka na nejbližší budoucnost? Snad jen hlodavý pocit, nezřetelné tušení, že vlastně uvnitř dystopie už dávno žijeme, aniž si to plně uvědomujeme. Všechny tyto úvahy nás při přípravě čísla provázely.
Jak píše v úvodním eseji komparatistka Olga Pavlova, autorka konceptu tohoto čísla, „slovo dystopie funguje jako synonymum pro katastrofu: přírodní či ekologickou, politickou či sociální anebo pro celkové zhroucení společnosti“. Ukázky v čísle víceméně pokrývají celý tento výčet. Kóbó Abe straší čtenáře vizí globální potopy; ještě strašidelnější je však způsob, jakým se lidstvo s touto pohromou v románu Čtvrtá doba meziledová vyrovnává. V románu pro mládež Červí měsíc od Sally Gardnerové, psaném v subžánru alternativní historie, Velká Británie prohrála druhou světovou válku a byla podmaněna Německem. Politická tragédie par excellence, i se sociálními následky. Variaci na podmanění Británie (respektive Oceánie) najdeme v úryvku z poněkud parodického románu 1985 od Györge Dalose. Kdo nebo co zaujme prázdné místo po Velkém bratrovi? Můžete si být jistí, že to bude něco mnohem horšího.
A pokud jde o případy dystopie, ve které už žijeme: v tomto čísle představujeme Vladimira Rafejenka, vítěze literární soutěže VEaPLA a rodáka z Doněcku. Právě dění na Donbase je taková znepokojivě aktuální dystopická situace.
Ať už se rozhodnete vykročit spolu s tímto číslem Plavu vstříc svým strachům z budoucnosti, nebo se naopak dáte ukonejšit tím, že je to přece jen literární fikce na papíře, přejeme vám příjemně mrazivé čtení.
Příště se spolu vydáme do finské přírody.
Alexej Sevruk
Obsah
Silvie Mitlenerová, Tereza Chlaňová
Rozhovor
Libor Dvořák a Ondřej Mrázek
Jazyk a literatura za okupaci nemůžou
Esej k tématu
Olga Pavlova
Dystopie jako fenomén 20. století
Téma
Dušan Jovanović / Aleš Kozár
Vojenské tajemství
Kóbó Abe / Marcel Koníček
Čtvrtá doba meziledová
György Dalos / Jiří Novák
1985
Viktor Pelevin / Olga Pavlova
Empire V
Stanisław Ignacy Witkiewicz / Hana Blažková a Justyna Suma
Oni
Sally Gardnerová / Vratislav Kadlec
Červí měsíc
Překladatelská soutěž Jiřího Levého
Virginie Despentesová / Agáta Lukášková
Teorie King Konga
Ukázka z překladu
Vladimir Rafejenko / Jekaterina Gazukina a Tereza Chlaňová
Dlouhé časy
Recenze
Jan Zikmund
Když bylo Shakespearovi pětatřicet
(James Shapiro: 1599 – Jeden rok v životě Williama Shakespeara)